Każda dojrzała kobieta, po 50 roku życia prędzej czy później, będzie musiała przeżyć menopauzę. To, jak poradzisz sobie z łagodzeniem jej objawów, zależy w głównej mierze od Ciebie samej. Menopauza jest naturalnym procesem biologicznym. Fizyczne, często występujące objawy, takie jak na przykład: uderzenia gorąca, problemy ze snem czy spadek energii wpływają także na Twoje zdrowie emocjonalne. Okres ten charakteryzuje się nie tylko przemianami w kobiecej fizjologii, ale także w psychice. Na szczęście obecnie jest wiele dostępnych i co najważniejsze skutecznych metod łagodzenia objawów menopauzy, począwszy od zmiany Twojego stylu życia po na przykład terapię hormonalną.

Co to jest menopauza?
Menopauza z języka greckiego oznacza meno – miesiąc oraz pausis – zatrzymanie, czyli w ścisłym tego słowa znaczeniu, pod pojęciem kryje się ostatnia miesiączka w życiu każdej kobiety. Lekarze wyróżniają okres przed oraz postmenopauzalny. Tak zwany okres postmenopauzalny zaczyna się tuż po ostatniej miesiączce, kiedy to ustaje cykl płciowy, który wyznacza go brak krwawienia lub/i plamienia przez okres około 1 roku. Wówczas jajniki zaczynają produkować mniej hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron. Natomiast okres okołomenopauzalny trwa od około 2 do 8 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki i 1 rok po jej zakończeniu. Podczas tego okresu w kobiecym organizmie dokonują się hormonalne zmiany, które wpływają na jakość życia w sferze psychicznej oraz fizycznej. Oczywiście każda kobieta może doświadczać je w różnoraki sposób.
Najczęściej występujące objawy menopauzy
Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Każda z nas różni się, tak więc objawy także u poszczególnych kobiet mogą być zdecydowanie różne. Spośród najczęściej występujących symptomów menopauzy, nazywanych także zespołem klimakterycznym są:
uderzenia gorąca,
nadmierna potliwość,
trudności z koncentracją uwagi,
nerwowość,
bóle głowy,
kołatanie serca,
wypadanie macicy,
problemy ze snem,
zmienność nastroju,
depresja,
problemy z pamięcią,
nietrzymanie moczu,
przygnębienie,
lęki,
suchość, wiotkość skóry,
przerzedzenie włosów,
nieregularne, bardziej lub mniej obfite krwawienia.
Spadek hormonów w kobiecym organizmie może także powodować:
cukrzycę,
wzrost poziomu cholesterolu we krwi,
przyrost masy ciała,
rozwój osteoporozy i miażdżycy,
nadciśnienie oraz rozwój innych chorób układu sercowo-naczyniowego,
nowotwory hormonozależne.
Menopauza Katowice
Jeżeli pojawiły się u Ciebie, któreś z wyżej wymienionych symptomów oraz jesteś w okresie okołomenopauzalnym, skonsultuj się z odpowiednim specjalistą. Pomoże Ci on przetrwać wyjątkowo ciężki czas, jakim jest menopauza oraz złagodzić objawy na przykład za pomocą – HTZ – Hormonalnej Terapii Zastępczej.