Centrum Medyczne Sodowska
Kiedy umówić się na wizytę?
Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga wzmocnić mięśnie dna miednicy, co jest kluczowe w leczeniu oraz zapobieganiu nietrzymania moczu, które często występuje po porodzie lub w okresie menopauzy.
Specjalistyczne ćwiczenia przyspieszają regenerację po porodzie, cesarskim cięciu czy operacjach w obrębie miednicy, pomagając przywrócić pełną sprawność i poprawić komfort życia.
Regularna terapia uroginekologiczna eliminuje bóle miednicy, problemy z postawą oraz inne dolegliwości, co przekłada się na lepsze samopoczucie, pewność siebie i jakość życia w codziennych aktywnościach.
Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna dziedzina fizjoterapii zajmująca się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń i dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów miednicy mniejszej. Jest szczególnie pomocna dla kobiet, które borykają się z problemami takimi jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, bóle miednicy, czy dolegliwości po porodzie.
Terapia ta obejmuje indywidualnie dobrane ćwiczenia i techniki, które pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy, poprawić postawę ciała, a także przywrócić prawidłowe funkcje narządów wewnętrznych. Fizjoterapia uroginekologiczna jest również ważnym elementem w procesie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych w obrębie miednicy oraz w przygotowaniu ciała do ciąży i porodu.
To holistyczne podejście do zdrowia, które wspiera pacjentki na każdym etapie życia, dbając o ich komfort i jakość życia.
Fizjoterapia w ciąży
Spotkania z naszymi fizjoterapeutkami zalecane są każdej kobiecie od 2. trymestru ciąży. Na wizytach dowiesz się jak bezpiecznie pozostać aktywną w ciąży, co możesz robić a na co powinnaś uważać. Dzięki właściwym ćwiczeniom i metodom fizjoterapii, możesz przeciwdziałać i leczyć objawy bólowe rozejścia spojenia łonowego czy rwy kulszowej, a także przeciwdziałać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Fizjoterapia znajduje także zastosowanie w przygotowaniu organizmu kobiety do porodu, a dzięki indywidualnie dobranemu programowi treningowemu rozwiązanie ciąży może przebiegać łagodniej, a powrót do formy sprzed ciąży będzie łatwiejszy i szybszy.
Fizjoterapia po porodzie
Na pierwszej wizycie, która powinna się odbyć po ustaniu odchodów połogowych oraz kontroli u ginekologa, nasze fizjoterapeutki oceniają stan mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha. Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja przyspiesza powrót kobiety do sprawności fizycznej, łagodzi dolegliwości bólowe krocza oraz kręgosłupa, pomaga w przywróceniu prawidłowego stanu mięśni brzucha. Ten czas poświęcany jest długo wyczekiwanemu dzieciaczkowi, jednakże jest to czas w którym mama nie powinna zapominać o sobie!
Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu
Podłoże takiego problemu może być bardzo różne, stąd różne rodzaje tej przypadłości: wysiłkowe nietrzymaniu moczu, nietrzymanie moczu o podłożu neurologicznym, parcia naglące, a także formy mieszane. Odpowiednie zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości jest niezbędne, aby dobrać odpowiednią terapię. Skuteczna fizjoterapia zapewnia komfort w codziennym życiu kobiety.
Fizjoterapia w leczeniu bólu
Rekomendowana Paniom, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami, bólem podczas współżycia, wulwodynią czy endometriozą. Problemy te są wieloczynnikowe, lecz mogą być spowodowane nieprawidłową pracą mięśni miednicy, nieprawidłową postawą oraz niską aktywnością ruchową. Terapia manualna w połączeniu z ćwiczeniami i kinesiotapingiem pomogą uporać się z dolegliwościami i czerpać radość z bycia kobietą.
Fizjoterapia przed i pooperacyjna
Niezwykle ważne jest zarówno przygotowanie ciała do zabiegu operacyjnego, jak i leczenie pooperacyjne. Każda blizna powinna być właściwie mobilizowana, czyli rozmasowywana przez fizjoterapeutkę, dzięki temu poprawia się jej elastyczność i zmniejsza bolesność. Należy także pamiętać, że każda operacja wpływa na zaburzenie aktywności mięśniowej. Skuteczna kinezyterapia, czyli leczenie ruchem pomaga w odzyskaniu sprawności fizycznej, także tej związanej z pracą mięśni dna miednicy.